Terroir a ročníky

Malá vinařská obec Kurdějov leží nedaleko Hustopečí v hlubokém údolí, obklopeném úpatím Žďánických vrchů. Má unikátní uzavřené mikroklima, vysoce svažité tratě a skvělou expozici. Pro všechny naše tratě jsou typické vápenité pískovce překryté vápenitou spraší. Aktuálně obhospodařujeme 10,5 hektarů vinic.

Gurdau terroir a tratě Vrstevnice

Lokální terroir a tratě

icon down

Lipiny

Naše nejvýše položená trať – táhne se od 300 m.n.m. po 353 m.n.m. Rozléhá se na ploše 1 hektaru a je orientovaná přímo na jih. Najdete tady pouze naši vlajkovou odrůdu Riesling.

icon down

Vinohrádky

Trať s dominantní polohou přímo nad gotickým kostelem – spatříte ji hned jak projedete serpentinami od Hustopečí. Tuto dechberoucí polohu jsme vybrali pro stavbu vinařského domu, který vyroste uprostřed vinic a dohlédnete z něj až na Pálavu. Vinice se táhnou v nadmořské výšce 248–287 m.n.m. a rozléhají se na ploše 4 hektarů. Trať je orientována jihozápadně a jako jediná hostí všechny naše 3 bílé odrůdy.

icon down

Stará Hora

Trať známá především díky našemu prémiovému Rieslingu, orientována jihovýchodně. Najdete ji hned vedle tratě Vinohrádky. Rozléhá se na ploše 3 hektarů a táhne se v nadmořské výšce 233–285 m.n.m. Na jaře 2021 jsme na trati vysadili úplně první modré odrůdy v našem vinařství. Konkrétně se jedná o odrůdy Frankovka, Merlot a Dornfelder a své síly spojí v připravovaném červeném cuvée.

icon down

Díly

Trať situována do východní části Kurdějova leží v nadmořské výšce 290 - 310 m.n.m., je orientována jihozápadně a rozprostírá se na ploše 2,6 hektarů. Byla vysázena v roce 2022 a hostí odrůdy Riesling a Pinot Blanc.

Ročníky

arrow
  • 2019
  • 2020
  • 2021
  • 2022
Riesling 2022

Vesnice Kurdějov

Riesling 2022

Delikátní a stydlivé. Vůně heřmánku a loučních květů se snoubí s nuancemi lanolínu a sicilského citronového oleje.
Rozvíjí se na jazyku, začínajíc něžně a postupně nabývá dojmu ohromujícího okamžiku.

Silná koncentrace, povznesená bylinnými tóny a osvěžujícím potěšením připomínajícím Amalfi citrony, zachycuje charakter Amalfi od dužiny až po slupku, včetně výrazné kyselosti citronových semínek.

Harmonický tanec chutí pokračuje kombinací zralého pomeranče a šťavnaté broskve, s nádechem rozmarýnu. Textura je podobná hedvábí, nabízející luxusní pocit, který vede k dlouhému a vytrvalému závěru chuti pomela.
Expresivní a krásně pitelný.

Pinot Blanc 2022

Vinohrádky

Pinot Blanc 2022

Jemné vůně bílé růže z Kazanlaku vybuzují chutě jako med, citronová kůra, zelené jablko, malina a náznak koření, jako skořice a hřebíček. Úžasná krémová, hedvábná textura a mineralita pomletý křídy prohlubují strukturu a zintenzivňují chutě.

Čerstvé meruňky a hrušky jsou v centru. Přidejte med a chilli glazované makadamové oříšky, zdůrazněné kapkou šťávy z kořene zázvoru a sladko-zemitou hořkostí čerstvé kurkumy, a máte harmonickou symfonii a nezapomenutelný zážitek.

Veltliner 2022

Vinohrádky

Veltliner 2022

Okouzlující květinové vůně. Aromata květů leknínů z prvního dne nesou vůni ananasu a slupky zeleného jablka. V chuti je čisté a okázalé, doplněné zralou hruškou Williams a lahodnými transparentními letními jablky, žňovky.

Mineralita?
Představte si alpskou vodu, která klidně teče přes hladké říční kameny. V prostřední části se objevuje vzrušující napětí se sichuánským pepřem, červeným chilli a špetkou soli.

Jsou to klidné tóny vanilkového jogurtu, snídaňového máslového toastu a bílého čaje, které vytvářejí nádherně vyvážený zážitek. Elegantní a vytrvalé.

Veltliner 2022

Vesnice Kurdějov

Veltliner 2022

Radost a pozitivita. 'Zlatý bouquet‘ květů Marigold a citronů z Amalfi, spolu s čerstvou vůní žlutých jablek a jemným nádechem máty zachycuje podstatu léta.

Obojí, šťavnaté a osvěžujíci chutné. Právě utržené švestky Mirabelky a výrazná broskvovost vytvářejí radostnou hru s suchou, kamenitou minerálností, téměř podobnou Rieslingu ve svém charakteru.

Kyselo-sladká chuť kumkvatu úzce spolupracuje s kořením. Mnoho klasického bílého pepře. Plné energie a intenzity bez jakékoli těžkosti.

Riesling 2022

Stará Hora

Riesling 2022

První kontakt odhaluje explozi zralých broskví, doprovázenou nektarem z meruněk a nádechem kandované pomerančové kůry. Prohlubující parfém šalvěje ananasové přidává exotický dotek k této smyslové symfonii.
Toto víno je bohatě texturované a koncentrované.

Jak dýchá, v sklenici se odehrává krásná evoluce, odhalující vrstvu za vrstvou nuancí, bylin, ovoce a nerezové minerality stoupajících ze šťavnatých hloubek.
Vychutnejte si sirupovou šťavnatost zralé Asijské hrušky s tóny ananásu a květin bezu. Užívejte si živou sladkost pomeranče Navel a šťávy z mandarinky, následovanou pohodovou přítomností heřmánku a návratem broskví. Cesta pokračuje s výjimečnou chutí lahodné marmelády z žlutých slivek, jemně kořeněné vanilkou, skořicí a zázvorem.

Toto víno se pyšní dokonalou strukturou s krásným momentum, nabízející bohatou koncentraci a vyváženou chutí. Jeho hluboký, bohatý a široký charakter, spolu s silnou štavnatou texturou, přispívá k dlouhému závěru, který vás zve vychutnat si každou nuanci.

Chcete Nás navštívit?

Chcete-li si naše vína koupit domů, případně byste je rádi zařadili do nabídky vaší restaurace či vinotéky

Napište nám

nebo rovnou volejte na +420 702 011 877

Awards

gurdau

Naše apartmány jsou zážitek od momentu co přijedete až po Váš odjezd.

gurdau

Ve vinařství pořádáme jak privátní tak i otevřené akce. Můžete si zde zarezervovat večeře, degustace nebo prohlídky.

Kde nás koupíte

Napsali o nás

Co je u nás nového

5.6.2023

Vína z Gurdau skvěle hodnocené už i ve světě. Hodnocení James Suckling

"Vždycky jsem se ptal, kde jsou ta odvážná a vzrušující česká vína, a nyní máme odpověď v nejnovější nabídce Gurdau."

"...nejpozoruhodnější z nich je Gurdau Ryzlink rýnský Stará Hora 2021, suchý ryzlink, který Stuartovi připomíná špičkové víno z Wachau, ale se svěžejší kyselinkou. "

Přestože vinařství Gurdau založili Zdeněk Hort a Marek Sedláček již v roce 2012, nedávno se proměnilo dokončením inovativní budovy vinařství, kterou navrhl Aleš Fiala.
V ní se nachází nejen vinařství, ale také apartmány a wine bar. V nabídce je i soukromý fine dinning zážitek. Gurdau je vinařství s trojím zaměřením. Ryzlink rýnský. Veltlínské zelené. Rulandské bílé.

Gurdau Riesling Moravia Stará Hora 2021
Score: 94 Points

Gurdau Riesling Moravia Vesnice Kurdějov 2021
Score: 93 Points

Gurdau Riesling Moravia Vesnice Kurdějov 2020
Score: 92 Points

Gurdau Pinot Blanc Moravia Vinohrádky 2021
Score: 93 Points

Gurdau Veltliner Moravia Vinohrádky 2021
Score: 93 Points

Gurdau Veltliner Moravia Vesnice Kurdějov 2021
Score: 89 Points


Stuart Pigott - Mezinárodní specialista na ryzlink rýnský, JamesSuckling.com

zdroj:bit.ly/3qqzo18


Sledujte nás na Instagramu nebo na Facebooku